Nosnost podlahy

Nosnost neboli maximální možné zatížení podlahy se odvíjí od typu konstrukce. Pro běžné pochozí plochy se využívají jiné materiály a tloušťka podlahy než pro průmyslové objekty.

Zatížení litých potěrů

Na běžně zatěžovanou podlahu lze využít anhydritové nebo cementové lité potěry. Mezi těmito dvěma podlahovými materiály není, co se týče nosnosti, skoro žádný rozdíl. Možnosti zatížení se mírně liší jen v minimálně tloušťce potěru. Anhydritové podlahy se obecně aplikují v o něco tenčích vrstvách než cementové.

Nejtenčí vrstva potěru (už od 25 mm) je ideální pro obytné prostory, hotelové pokoje nebo kuchyně, ale lze použít i v administrativních budovách, ordinacích, čekáren nebo obchodů, kde je celkové zatížení podlahy do 2 kN/m2. Silnější vrstva potěru (od 40 mm) je vhodná např. jako podlaha do haly nebo operačního sálu v nemocnici, kde maximální zatížení dosahuje 3,5 kN/m2. Lité podlahy se při tloušťce od 50 do 75 mm hodí i do prostor s pevnými lavicemi, např. kostely, koncertní síně nebo tělocvičny se zatížením do 5,0 kN/m2. Při vyšším zatížení už je tloušťka potěru i jeho druh na individuální konzultaci, ale doporučuje se spíše využití jiného druhu podlahy.

Zatížení průmyslové podlahy

Podlaha s vysokou nosností se většinou nazývá průmyslová podlaha, protože její využití je především ve skladech, halách, obchodních objektech, parkovištích apod. Jedná se o betonovou podlahu, která je pro větší pevnost obohacena o minerální či syntetické vsypy.

Zatížení průmyslových podlah se vsypy se dělí do třech tříd: lehké, střední a těžké. Na podlaze s lehkou třídou zatížení je možný provoz vozidel se zatížením nápravy do 2 tun. Střední třída je vhodná pro vozidla těžká až 5 tun. Obecně to jsou podlahy využívané v dřevovýrobě, zpracování plastů apod. Těžká třída průmyslových podlah je vhodná do prostor, kde se obrábí a válcují kovové díly nebo se manipuluje s těžkým břemeny. Zatížení těžké třídy může být až 200 vozidel za den se zatížením nápravy nad 5 tun.

Doporučené produkty

Lité potěry – anhydritové a cementové lité potěry

Průmyslové podlahyprůmyslové podlahy se vsypy DURAMO

Jsme Vám blízko

Články

13. 09. 2019

Výhody a využití průmyslových podlah

Betonové podlahy, které mají vysoce pevný povrch a zvýšenou odolnost, se nazývají průmyslové nebo…

Výhody a využití průmyslových podlah


více

Chcete poradit?

Vyplňte jednoduchý formulář a my Vám obratem odpovíme.

Klikněte zde

Cena lité podlahy

Informace o stavbě

Kontaktní údaje

Přílohy

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací