Betonová stěrka, betonový potěr

Jaký je rozdíl mezi betonovou stěrkou a betonovým potěrem? A jsou tyto pojmy vůbec používány správně? Pokud hledáte vysvětlení, naleznete ho zde. 

Betonové a samonivelační stěrky

Betonové stěrky jsou využívány především jako pohledový beton. Vzhledově je totiž díky nim možné napodobit kámen, břidlici, štuk, betonové panely nebo různé druhy omítek. Využít se dají na podlahy i stěny, např. ve sprchovém koutě. Betonové stěrky na stěny jsou obzvláště oblíbené, díky absenci spár – vyhnete se tak nepraktickému čištění obkladů.

U podlah se využívá spíše pojem samonivelační stěrka. Samonivelace spočívá ve vytvoření dokonalé vodorovné hladiny. Samonivelační betonové stěrky jsou základem všech interiérových podlah.

Betonové a cementové potěry

Betonový potěr je to samé jako cementový potěr. Základní složení betonového potěru je totiž cement, písek, štěrk a voda v různých poměrech. Jedná se o vrstvu betonu v podlahové konstrukci, která má podkladní a vyrovnávací funkci.

Rozdíly

Samonivelační stěrky se od potěrů liší hlavně materiálovým složením, aplikační tloušťkou a způsobem aplikace. Stěrky bývají běžně vylívány v mnohem tenčích vrstvách než potěry. Stěrky se pohybují v aplikační tloušťce od 5 do 30 mm, zatímco potěry mohou mít klidně až 100 mm. Samozřejmě existují i výjimky, jako např. průmyslové samonivelační stěrky určené k vyrovnání velkých nerovností nebo zalévání rozvodů podlahových topení – ty mohou mít až tloušťku až 50 mm.

Pozor také na rozdíl mezi betonem a potěrem, které se liší především ve způsobu použití. Zatímco beton je určený pro staticky namáhané konstrukce, potěry jsou vhodné pouze na vyrovnávací vrstvy podlah.

Doporučené produkty

CemLevelsamonivelační cementový potěr

DURAMOprůmyslové samonivelační stěry

Jsme Vám blízko

Články

13. 09. 2019

Výhody a využití průmyslových podlah

Betonové podlahy, které mají vysoce pevný povrch a zvýšenou odolnost, se nazývají průmyslové nebo…

Výhody a využití průmyslových podlah


více

Chcete poradit?

Vyplňte jednoduchý formulář a my Vám obratem odpovíme.

Klikněte zde

Cena lité podlahy

Informace o stavbě

Kontaktní údaje

Přílohy

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací