01. 01. 2024
Jaká je ideální skladba podlahy pro podlahové topení?
Podlahové topení se stává stále oblíbenějším řešením v moderních domácnostech díky jeho efektivitě…
Není divu, že se podlahové topení stalo fenoménem dnešní doby. Nejen proto, že teplo sálající přímo z podlahy je velice příjemné, ale i z důvodu možnosti použití nízkoteplotních zdrojů tepla, které významně snižují náklady na vytápění. Na druhé straně je dobré znát některá pravidla a technická úskalí, než padne definitivní rozhodnutí.
Jednou z charakteristických vlastností podlahového topení je, že teplota nášlapné vrstvy nesmí přesáhnout 29 °C v obytných místnostech (33 °C v koupelnách). Vyšší teploty jsou nepřípustné z důvodu negativního vlivu na lidských organismus, který je ve styku s podlahou. Tyto nízké hodnoty jsou vykompenzované principem šíření tepla. Jedná se o tzv. sálavé topení. Vlnová délka tohoto záření takřka neohřívá vzduch, ale tělesa, na které narazí. Nejprve se tedy nahřívají osoby, stěny veškerý hmotný materiál a až následně se ohřívá vzduch. Tepelná setvačnost takto natopené stavby je delší. Radiátor ohřívá primárně vzduch (vedení tepla prouděním). Akumulace tepla do pevných předmětů je velmi pomalá a k vytopení je nutno docílit cirkulace vzduchu – k tomu je potřeba velký teplotní gradient (rozdíl) – tzn. pokud nemá radiátor dostatečnou teplotu, tak místnost nevytopí. Navíc je na něj potřeba zdroj tepla o vyšší teplotě. Zde narazíme na první faktor s kterým bychom měli počítat při výběru topení - s dlouhou setrvačností nástupu tepla. Proto podlahové topení není nejvhodnější do špatně zateplených rekreačních budov, kde se počítá jen s krátkodobým pobytem a kde je navíc potřeba po příjezdu vytopit interiér co nejrychleji.
Obecně lze říct, že nejlevnější je vytápění nízkoteplotními zdroji (např. tepelná čerpadla), která fungují pouze s podlahovým topením. Pocitově navíc sálavé topení ohřívá stěny a ty pak nejsou vnímány jako chladný prvek (při použití radiátoru a ohřevu vzduchu) a je docíleno při nižší teplotě vyššího tepelného komfortu. Při rozhodování jaké topení zvolit v starších domech s velkými tepelnými úniky (třídy energetické náročnosti D a horší) nebo v bytech v historicky chráněných budovách je potřeba brát v potaz, že provoz vysokoteplotního kotle a radiátorů v objektu s velkou tepelnou ztrátou je ekonomicky velmi náročný. V mrazivém počasí podlahové topení v místnostech s vysokými tepelnými úniky nemusí prostor dostatečně vytopit, protože tepelné úniky budou větší než teplo dodané. V nezatepleném nebo špatně zatepleném domě by funkčnost podlahového topení byla velmi omezena a navíc by se náklady na otop výrazně prodražily.
01. 01. 2024
Jaká je ideální skladba podlahy pro podlahové topení?
Podlahové topení se stává stále oblíbenějším řešením v moderních domácnostech díky jeho efektivitě…
Vyplňte jednoduchý formulář a my Vám obratem odpovíme.