Co byste měli vědět o podlahovém topení

AnhydritNení divu, že se podlahové topení stalo fenoménem dnešní doby. Nejen proto, že teplo sálající přímo z podlahy je velice příjemné, ale i z důvodu možnosti použití nízkoteplotních zdrojů tepla, které významně snižují náklady na vytápění. Na druhé straně je dobré znát některá pravidla a technická úskalí, než padne definitivní rozhodnutí.

Jednou z charakteristických vlastností podlahového topení je, že teplota nášlapné vrstvy nesmí přesáhnout 29 °C v obytných místnostech (33 °C v koupelnách). Vyšší teploty jsou nepřípustné z důvodu negativního vlivu na lidských organismus, který je ve styku s podlahou. Tyto nízké hodnoty jsou vykompenzované principem šíření tepla. Jedná se o tzv. sálavé topení. Vlnová délka tohoto záření takřka neohřívá vzduch, ale tělesa, na které narazí. Nejprve se tedy nahřívají osoby, stěny veškerý hmotný materiál a až následně se ohřívá vzduch. Tepelná setvačnost takto natopené stavby je delší. Radiátor ohřívá primárně vzduch (vedení tepla prouděním). Akumulace tepla do pevných předmětů je velmi pomalá a k vytopení je nutno docílit cirkulace vzduchu – k tomu je potřeba velký teplotní gradient (rozdíl) – tzn. pokud nemá radiátor dostatečnou teplotu, tak místnost nevytopí. Navíc je na něj potřeba zdroj tepla o vyšší teplotě. Zde narazíme na první faktor s kterým bychom měli počítat při výběru topení - s dlouhou setrvačností nástupu tepla. Proto podlahové topení není nejvhodnější do špatně zateplených rekreačních budov, kde se počítá jen s krátkodobým pobytem a kde je navíc potřeba po příjezdu vytopit interiér co nejrychleji.


Obecně lze říct, že nejlevnější je vytápění nízkoteplotními zdroji (např. tepelná čerpadla), která fungují pouze s podlahovým topením. Pocitově navíc sálavé topení ohřívá stěny a ty pak nejsou vnímány jako chladný prvek (při použití radiátoru a ohřevu vzduchu) a je docíleno při nižší teplotě vyššího tepelného komfortu. Při rozhodování jaké topení zvolit v starších domech s velkými tepelnými úniky (třídy energetické náročnosti D a horší) nebo v bytech v historicky chráněných budovách je potřeba brát v potaz, že provoz vysokoteplotního kotle a radiátorů v objektu s velkou tepelnou ztrátou je ekonomicky velmi náročný. V mrazivém počasí podlahové topení v místnostech s vysokými tepelnými úniky nemusí prostor dostatečně vytopit, protože tepelné úniky budou větší než teplo dodané. V nezatepleném nebo špatně zatepleném domě by funkčnost podlahového topení byla velmi omezena a navíc by se náklady na otop výrazně prodražily.

Jsme Vám blízko

Články

13. 09. 2019

Představujeme Vám anhydritovou podlahu pro podlahové vytápění AnhyLevel Heat

Lité podlahy znají zejména majitelé podlahového vytápění v obytných prostorách. Mezi nimi vyniká…

Představujeme Vám anhydritovou podlahu pro podlahové vytápění AnhyLevel Heat


více

Chcete poradit?

Vyplňte jednoduchý formulář a my Vám obratem odpovíme.

Klikněte zde

Poptávka

Informace o stavbě

Kontaktní údaje

Přílohy

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací